MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Podivné prodeje 2

Ivan Turnovec

Rod Walderode může zbohatnout na sporné restituci. Trik je v tom, že radniční pozemky jsou napadeny restituční žalobou a nelze s nimi nakládat. Zájemce o koupi se proto předem domluví s restituentem na částce, za kterou stáhne žalobu, a pozemek je pak možné prodat. Neoprávněný restituent stáhne žalobu a pozemky, které by nikdy nezískal, právně uvolní. a přijde si při tom neoprávněně na slušné peníze.

Vladislav Prouza v Právu 12.01.2007 píše: "Turnovská radnice připravuje prodej 21 tisíc čtverečních metrů pozemků, o které léta marně usiloval Karl Des Fours Walderode a posléze doposud stejně neúspěšně i jeho vdova Johanna Kammerlanderová. Tato právnička z Vídně, (původně Walderodeho právní zástupkyně - pozn. IT), může na transakci s pozemky, které ji nebudou nikdy patřit, vydělat mimosoudními dohodami s kupci milióny korun.

Podle stejného scénáře vdově po šlechtici, jenž přišel o hruborohozecké panství na základě Benešových dekretů, vynesly pozemkové transakce možná už 3,5 miliónu korun. „Dal jsem jim 2,5 miliónu korun a oni stáhli žalobu. Je to lepší než majetek, v němž mám utopeno 30 miliónů, mít blokovaný restituční žalobou,“ potvrdil Právu podnikatel Antonín Kučerka, který loni takový obchod s Kammerlanderovou udělal. Dalších minimálně 1,1 miliónu korun mohla Kammerlanderová utržit na předloňském prodeji městem vlastněných 5600 metrů čtverečních pozemků firmě AGBA. Dědička měla chtít odškodné dvě stě korun za metr čtvereční. Transakce město připravila o třetinu možného zisku....

Ačkoliv bývalý starosta Turnova Milan Hejduk (nez.) osobně nahlas zapochyboval o morálnosti podobných obchodů, město v nich jede dál." ... „Obecně platí, že majetek zatížený restitucemi má být po dobu, po kterou je uplatněný restituční nárok, nedotknutelný. Pokud však restituenti žalobu stáhnou a soudní řízení v této věci skončí, lze s tímto majetkem volně nakládat,“ říká specialista na restituce Miloš Hošek. A právě pro majetkovou jistotu jsou ochotni kupci se s žalující stranou dohodnout na určitém finančním vyrovnání. ... Právník Kammerlanderové Felix Nevřela nehodlá stát možné dohodě o mimosoudním vyrovnání s budoucím kupcem nabízených pozemků v cestě. ... "

Při tom úřady i soudy doposud odmítaly Walderodův majetek vydat. Restituci naposledy kompletně zamítl v březnu 2003 Pozemkový úřad v Semilech. Po zemřelém manželovi se snaží dále soudit Johana Kammerlanderová, které je jasné že restituční nároky neexistují. Její žaloby jsou nyní na určení vlastnictví (podobně jako žaloby Kinského). Podle právních rozborů nemohou s největší pravděpodobností uspět. Znamenají ale administrativní problémy pro majitele pozemků a umožňují exstarostou Hejdukem zorganizovaný prodej s tzv. mimosoudním vyrovnáním.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena