MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Radniční tiskoviny

Jiří Černý

Místní periodika, ať se to někomu třeba nezdá, mají velký informační význam. S jejich objektivitou je to ale horší. Zejména v předvolebním období jsou nástrojem k získání voličů a v zásadě v nich mají šanci předvést se ty politické síly, které jsou právě ve vedení samosprávy. V novinách, vydávanými radnicemi, je jen minimum prostoru pro jiné názory, než má momentální vedení obce - v průměru 2,6 procenta. Jak před časem uvedl na internetových stránkách server Aktuálně.cz, vyplývá to z rozsáhlého průzkumu nevládních organizací, které v rámci projektu Radniční listy bez cenzury analyzovaly pět čísel stovky obecních a krajských novin z celé České republiky, což představovalo 7187 tiskových stran.

Najít v radničních a krajských listech jiné názory, než jsou názory vedení, je téměř nemožné, uvedlo sdružení Oživení, které projekt uskutečnilo spolu s Otevřenou společností a Iuridicum Remedium. Organizace zjišťovaly, nakolik se v politických textech objevují i články opoziční nebo kritické. Za politický přitom organizátoři brali třeba i text o rekonstrukci školy, protože do budovy se investovaly peníze na základě politického rozhodnutí, a mohly se dát třeba na kanalizaci. Periodika jsou naprosto neobjektivní a nevyvážena, konstatoval Oldřich Kužílek, který se projektu zúčastnil za sdružení Otevřená společnost.

Jak vyplývá z průzkumu, který zveřejnil server Aktuálně.cz, radniční zpravodaje se staly hlásnou troubou toho, kdo je právě u moci. V průměru 41 procent článků je proradničních, nesouhlasné, kritické texty představují jen pět procent. Typické jsou sebechvalné články o úspěších vedení radnice při zvelebování města, mezi které patří například oprava chodníků, či rekonstrukce parku. Čtenář se obvykle nedozví názor opozice, zda byly peníze vynaloženy skutečně účelně. Kužílek také uvedl, že prostor pro alternativní názor se sice objevil v téměř polovině sledovaných novin, ovšem jen ve třech procentech periodik byl tento prostor větší než deset procent plochy pro všechny politické texty.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena