MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Zpráva pro kuřáky

Ivan Turnovec

Komisař pro zdraví Markos Kyprianou chce, podle aktualne.cz, aby platil úplný zákaz kouření na veřejných místech včetně barů a restaurací v celé Evropské unii. Evropská komise zveřejnila: "Ročně zemře na následky onemocnění souvisejících s cigaretami 650 tisíc lidí. Téměř 80 tisíc nekuřáků podlehne následkům pasivního kouření". Itálie zveřejnila výzkum s výsledky, které naznačily pozitivní přínos zákazu kouření na veřejných místech. K zákazu kouření došlo v lednu 2005 a od té doby se údajně v Itálii snížil počet infarktů u osob mladších šedesáti let o více než deset procent.

Úspšný byl i 31. květen 2006, který byl vyhlášen jako Světový den bez tabáku. U nás nebyl sice nijak výrazný, nicméně se ve zbytku Evropské unie ukázalo, že 80 procent obyvatel je pro zákaz kouření v obchodech, úřadech a veřejných uzavřených prostorách. Komise sice zatím není rozhodnuta, zda přijímání příslušné legislativy nechá na jednotlivých členských zemích, nebo zda se sama bude aktivně angažovat. V každém případě pro milovníky cigaret nezačíná rok 2007 dobře. Evropská komise vyzývá k ještě tvrdšímu boji. Ke státům kde se přestává kouřit přibyla Francie. Francouzi už odpočítávají poslední hodiny do chvíle, kdy si nebudou moci zapálit na nádražích, vysokých školách, v zaměstnáních, státních úřadech, obchodech či na fotbalových stadionech. Od čtvrtka 1. února jim to přijatý zákon zakazuje. V kavárnách a restauracích začne platit zákaz od prvního ledna roku 2008. Podle průzkumu agentury IFOP je pro úplný zákaz kouření v restauracích 77 procent Francouzů. Francie se tak svými protikuřáckými zákony vyrovnává se zeměmi jako je Irsko, Itálie nebo Švédsko. Letos přitvrdí i Velká Británie, ve Skotsku už zákaz kouření v barech a restauracích platí. Za kuřáky se v průzkumu mezi třiceti tisíci lidmi, náhodně vybranými v EU, prohlásilo 27 procent dotázaných.

Nerozhodnutá je zatím bitva v nejlidnatější zemi EU - Německu. Vládní koalice se nedokázala na protikuřáckém zákonu shodnout. Sociální demokraté žádali tvrdý postup, křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové jsou pro mírnější verzi. V Německu dosud kouří zhruba třetina dospělých obyvatel. Přísné protikuřácké zákony prosazuje bavorská vláda, i když známý pivní festival Oktoberfest v Mnichově bude výjimkou, jinak budou všechny bavorské restaurace nekuřácké. Zákaz kouření zde má problematickou historii. Horlivými zastánci zákazu byli totiž nacisté. V Luftwaffe se nesmělo kouřit už od roku 1938. Od roku 1939 si nesměli na veřejnosti, ani ve správních budovách, zapálit příslušníci SS, pokud měli na sobě uniformu. Sám Hitler patřil k militantním odpůrcům kouření. Paradoxně bychom si v tomto případě z něho měli brát příklad.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena