MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Snad se dočkáme i v Turnově

Ivan Turnovec

Krajský soud rozhodl, že magistrát postupoval nezákonně a Nesehnutí se měli řízení účastnit. Magistrát s tím nesouhlasil a odvolal se k Nejvyššímu správnímu soudu. A ten nyní žalobu magistrátu zamítl a potvrdil tak verdikt Krajského soudu v Brně. Podle zástupců sdružení Nesehnutí jde o důležité rozhodnutí i pro další případy. Podobný přístup, kdy občanská sdružení úřady vyloučí z jednání o kontroverzní stavbě, je totiž víc.

Soudy řeší postup úřadů i pro jiné stavby. Rozhodnutí v kauze Carrefour půjde využít i v dalších případech po celé zemi. Občanská sdružení získala důležitý argument k tomu, aby jejich účast na povolovacích řízeních úřady nezamítaly a braly je vážně. Úřady se brání tím, že občanským sdružením nejde o nic jiného než stavby zablokovat. V souvislosti s brněnským hypermarketem v Králově Poli přitom soudy řeší i další žalobu. Nesehnutí se chtějí u soudu domoci zprávy o stavebním řízení, kterou jim brněnský magistrát odmítl vydat.

Jde o spor důležitý i pro další kauzy. Úřady na mnoha místech se totiž zatím poskytování informací brání - odkazují na komunistický stavební zákon ze 70. let, který se zprávami pro občany nepočítá. Podle právníků zastupujících občanská sdružení by se však úředníci měli řídit novým informačním zákonem a data ze spisu uvolnit.

U soudu je také další velká stavba obchodního centra v Brně. Krajský soud v Brně totiž řeší žalobu na výstavbu obřího hobby marketu v městské části Ivanovice. Tam se k žalobě občanských aktivistů přidala také starostka městské části. Podle žaloby vydal magistrát územní rozhodnutí pro market (kdo bude provozovatelem obchodu zatím není jasné, spekuluje se o společnostech Bauhaus, Baumax či Hornbach) v rozporu s vyhláškou o zeleni, územním plánem Brna i stavebním zákonem.

Protesty provázejí výstavbu obchodních center i v dalších městech v zemi. V Přerově tak opoziční zastupitelé vystoupili proti rozhodnutí radních postavit na místě budovy Chemoprojektu diskontní prodejnu Lidl. A chtějí, aby rada své rozhodnutí zrušila. Totéž platí i u nás v Turnově.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena