MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Na chybném rozhodování nezáleží

Ivan Turnovec

Podnět k vyšetřování dali v loňském roce členové kontrolního výboru města, když se vedení nehodlalo zjištěnými nedostatky zabývat. Zvlášť pani starostce vyhovuje prohlášení policejní mluvčí Soňi Šídová, že na základě šetření se nepodařilo zjistit, že by došlo k nějakému trestnému činu. Co se odpovědnosti politické týče, s tou si hlavu neláme. Ona sice byla pověřena kontrolou financování a průběhu stavby, ale na nesrovnalosti nikdy neupozornila. Důvod je prostý, nejen že problematice nerozuměla, ale navíc byla i nedbalá (rozdílu v datech dokončování technických prací, nebo nesrovnalostí v kubatuře betonu použitého v pilotech, by si jinak všimla). Co se projektové dokumentace týče tam se sice o vadách vědělo, přiznával to i bývalý starosta, k reklamačním sankcím ale město nikdy nepřistoupilo. Otázkou je proč.

Dostavbu kulturního domu Střelnice si před rokem prosadili zastupitelé ovlivnění starostou Hejdukem, a to iproti části svých koaličních partnerů z ODS, kteří v čele s Ing. Pekařem tvrdili, že bude pro město příliš velkou zátěží. Zatím vše dává za pravdu kritikům (nikdo totiž nezpochybňoval stavdu, respektive dostavbu, jako takovou, jen bylo vhodné její zahájení o cca dva roky odložit). Neuvěřitelné je, že si ODS vybrala za koaličního partnera právě uskupení NB v čele se současnou starostkou, které je za finanční problémy zodpovědné.

Harmonogram výstavby se stejně neplní. Už letos na podzim měla být stavba dokončena. K tomu nedojde. Peníze chybějí. Radnice totiž nezískala ze státního rozpočtu dvacetimilionovou dotaci, s níž počítala na vybavení interiéru. Na to že bna tyto peníze nedosáhne byla upozorňována opozicí. Současná starostka, která se o prosazení dostavby spolu se svým předchůdcem zasloužila, stále tvrdí: Požádáme o dotaci krajský úřad a znovu se obrátíme i na stát. Tím, že stavbu přesuneme do příštího roku, si tuhle možnost neuzavřeme a zároveň se pokusíme Střelnici ještě zlevnit; uvedla MfD 2. února.

Stavba má být hotová ve druhé polovině října a zatím prý dodržení termínu, podle dodavatelské firmy BAK, nic nebrání. Jen finanční prostředky. Střelnice je největší stavbou v Turnově za poslední léta a podle místostarosty Jaromíra Pekaře bude mít její financování dopad na město. Tvrdí (opět MfD) "Pokud neseženeme dotace, mám strach o příští rozpočet. Letos chce město do stavby investovat téměř šedesát milionů korun, loni si na její financování vzalo úvěr od České spořitelny na deset let ve výši šedesáti milionů korun. Ročně za něj splácí šest milionů. Město vypíše také v dohledné době výběrové řízení na provozovatele restaurace. Licituje s tím, že si zájemce sám vybaví kuchyň a pak se mu investice odrazí i v ceně nájemného. Jinak bude město potřebovat o čtyři miliony korun více na vybavení. O tom, že provoz Střelnice bude prodělkový se také ví. Optimistické odhady mluví o dalších cca čtyřech milionach ročně. Na závěr je tedy stále aktuální a otevřená otázka POŠKODILI VEDOUCÍ PŘEDSTAVITELÉ SVÝM POSTUPEM KOLEM STŘELNICE MĚSTO A JEHO OBYVATELE?


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena