MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Pojišťovacích podvodů přibývá

ČTK

Česká pojišťovna odhalila v loňském roce 1175 pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění 310 milionů korun. V roce 2005 to bylo 921 případů za 224 milionů korun, řekl mluvčí ČP Václav Bálek. "Rozhodně není důvod si myslet, že aktivita podvodníků nějak polevila," doplnil mluvčí Kooperativy Marek Vích. Ve zvýšeném počtu prověřovaných pojistných událostí se podle Bálka promítly také loňské sněhové a následně povodňové kalamity.

V roce 2006 byla přibližně čtvrtina pojistných podvodů odhalena právě při likvidaci škod vzniklých při sněhových kalamitách a povodních, uvedla ČAP. Nejčastěji spočívalo podvodné jednání v navýšení škody z pojistné události nebo zpětné pojištění majetku postiženého kalamitou, který ovšem před kalamitou pojištěn nebyl.

"Pojistný podvod je společensky tolerovaným činem, protože zdánlivě neexistuje okamžitě viditelná oběť, ale lidé si bohužel stále neuvědomují, že obětí je každý slušný člověk, a že ten, kdo vědomě upravuje údaje o nastalé pojistné události, porušuje zákon a páchá trestný čin," upozornil předseda sekce pojistného podvodu ČAP Pavel Východský. Za trestný čin pojistného podvodu přitom může jít jeho pachatel do vězení až na 12 let.

"Občané i podnikatelské subjekty se snaží využít, nebo lépe řečeno zneužít, kalamitních situací," míní Bálek. "Domnívají se totiž, že obezřetnost kontrolních systémů je v rámci kalamity otupena, pojišťovny a její likvidátoři řeší velké množství pojistných událostí najednou, nemají čas se jim důkladně věnovat a hřeší na to, že se leccos přehlédne," podotkl.

Standardně největší výskyt podvodného jednání registrují pojišťovny u motorových vozidel. Zhruba 60 procent škod z těchto podvodů se uplatňuje z havarijního pojištění, kde výše nárokované škody narůstá zejména díky fingovaným krádežím motorových vozidel. Alarmující je podle ČAP rovněž nárůst pojistných podvodů v oblasti pojištění přepravy. Přesto, že počet těchto pojistných podvodů není příliš vysoký, jde prý vždy o velké částky nárokovaných škod. Smutné je, že většina národa pokládá tyto podvody jen za drobný delikt a neuvědomuje si, že poškozeni jsou vlastně všichni občané a ne jen "nějaká pojišťovna".


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena