MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Zima už asi nebude

ČTK

Kromě krátkého období spojeného se silným větrem a přechodným ochlazením jsou teploty v republice pořád nadprůměrné a sněhu je velmi málo. Teploty, které v České republice panují v těchto dnech, i ty předpokládané ve dnech nejbližších naznačují, že zima letos už možná vůbec nepřijde. První únorový týden byl na území ČR o 3,4 stupně teplejší než je pro tuto dobu obvyklé. Navíc ve drzhé únorové dekádě očekávají meteorologové že teploty dosáhnou znovu až devíti stupňů Celsia.

Po mimořádně teplém lednu pokračuje únor v podobném trendu. Již mnoho týdnů do střední Evropy proudí teplý oceánský vzduch z jižního Atlantiku, který přináší nadprůměrné teploty. Ani v příštích dnech se nebude cirkulace vzduchu nad střední Evropou výrazně měnit. Nadprůměrné teploty proto vydrží jak uvádí Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce.

Ve čtvrtek, kdy velkou část západní Evropy zasáhlo husté sněžení komplikující mimo jiné dopravu, bylo v České republice mezi čtyřmi a osmi stupni Celsia. Na jižní Moravě dosahovaly teploty k devíti stupňům Celsia, v Brně naměřili 9,5 stupně Celsia, ve Velkých Pavlovicích 9,6 stupně Celsia, Brod nad Dyjí měl deset stupňů Celsia a 10,3 stupně Celsia byly v Dyjákovicích. Ještě tepleji ale bylo na jihu Moravy v roce 2001, kdy v Brně-Tuřanech vystoupila rtuť teploměru v tento den na 12,5 stupně Celsia.

V sobotu má být polojasno až oblačno, ráno a dopoledne se mohou místy objevit mlhy nebo mrznoucí mlhy. Během dne může místy pršet, v polohách od 700 metrů sněžit. Nejvyšší teploty budou mezi třemi a sedmi stupni Celsia. V neděli budou maximální teploty přes den stejné, noční porostou, bude oblačno s deštěm stejně jako počátkem příštího týdne. V pondělí by nejvyšší denní teploty měly být mezi pěti a devíti stupni Celsia, v úterý mezi čtyřmi a osmi.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena