MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Ještě ke kouření v Čechách

Ivan Turnovec

Požáry zaviněné kouřením představují za pětileté období příčinu téměř 15 % všech úmrtí a zhruba sedmi procent všech zranění. Častými oběťmi jsou lidé, kteří si zakouří v posteli. Rovněž děti se kvůli hře se zapálenými cigaretami často těžce popálí.

Smutný stín spojitosti mezi kouřením a značným počtem požárů však netrápí pouze naši republiku, ale i další státy nejen evropského kontinentu. Podle průzkumů v 11 evropských zemích vypukne od zapálených cigaret každoročně 10 000 požárů, které usmrtí na 460 lidí a dalších 1600 zraní. Například ve Švédsku je 30 % všech úmrtí při požárech v domácnosti způsobeno cigaretami, resp. prostředky kouření. V sousedním Slovensku měli loni kuřáci na svědomí 634 požárů se škodou za více než 10 milionů korun. O život při tom přišlo 12 lidí a 14 bylo zraněno.

Cigarety jsou také příčinou až jedné pětiny všech lesních požárů. Za všechny lze připomenout červenec 2006, kdy došlo k rozsáhlému požáru ve skalnaté, nepřístupné oblasti Národního parku České Švýcarsko u Jetřichovic na Děčínsku. Byl to největší lesní požár od r. 2003. Uhašen byl až za osm dní a k jejich uhašení musela být nasazena kromě stovek hasičů i letecká technika.

Čerstvý příklad je i z našeho kraje: 21. října 2006 se díky hořící cigaretě upálil muž, který s ní v zahradní chatce v Liberci usnul.

Není divu, že Evropa je znepokojena a začíná přemýšlet o účinnějších opatřeních, jež by zabránila požárům způsobeným kuřáky. I to je důvodem tvrdšího postupu vůči nim. Naši představitelé jsou zatím slepí a hluší. Jako o určité šanci se mluví o takzvaných RIP-cigaretách (Reduced Ignition Propensity cigarettes), které se vyznačují sníženou schopností zapálit. RIP-cigarety jsou nyní zavedeny v Kanadě a Spojených státech. Ve státech New York, Kalifornie, Vermont, Illionis, New Hampshire, Massachusetts je již výroba a prodej tradičních cigaret zakázán. To ale není řešením. Jen důsledné omezování kouření může (kromě zabránění problémům zdravotním) zamezit zbytečným požárům a škodám s nimi spojeným.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena