MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Reakce na Klausovu diskusi v USA (MfD Názory 21. 3. 2007)

Ivan Turnovec

Bagatelizace vlivu člověka na okolní prostředí je trestuhodná. Ekonomické uvažování od stolu, bez základních přírodovědných znalostí nás vede do záhuby. Je smutné, že president republiky vystupuje jako suveren v problematice o které (jak to vypadá) neví vůbec nic. Žádná vědecká instituce zabývající se výzkumem klimatu dnes netvrdí že je globální oteplování mýtus, nebo že se na něm významně nepodílí člověk. Z těch, které jsou o podílu člověka na změnách klimatu přesvědčeny uvedu alespoň: NASA's Goddard Institute of Space Studies (GISS), National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) , Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), National Academy of Sciences (NAS) , State of the Canadian Cryosphere (SOCC).

Jim Hansen z Goddardova institutu pro vesmírné studie při NASA je dokonce velmi skeptický. Podle něj již lidé nedokáží zvrátit účinky skleníkového efektu. Obává se, že ač nerad, dožije se okamžiku, kdy na severním pólu nebude kousek ledu a jeho domovský New York bude pod hladinou moře. Voda zaplaví velkou část pevniny a vyžene z domovů až polovinu všech lidí na světě.

"Polovina lidí na světě žije v patnáctimílovém pásu na pobřeží. Velké aglomerace největších měst světa jsou právě na pobřeží. Jakmile jednou proces začne a rozjede se, už ho nebudeme moci zvrátit. To je také důvod, proč musíme řešit problém teď, dokud se dá ovládat. Nemůžeme prostě nadále spalovat tolik fosilních paliv," uvedl ředitel Goddardova institutu Jim Hansen.

Scénář je podle jeho názoru jasně napsán. Jestli okamžitě neomezíme produkci oxidu uhličitého, dočkáme se doby, kdy v Arktidě nebudou ledovce, řada pobřežních měst bude pod vodou a stovky živočišných druhů nenávratně zmizí. Jedinou možností je okamžité omezení produkce skleníkových plynů o 25 procent. http:// www.novinky.cz/zahranicni/svet/nasa-varuje-globalni-oteplovani-uz-nelze-zvratit_105532_g623i.html

Úmyslně uvádím nejkatastrofičtější scénář. Pokud se lidstvo, respektive jeho nejmenší, ale nejbohatší část (ekonomové a majitelé nadnárodních společností), nezačne chovat rozumně, může k němu dojít. Obávám se proto, že pan president jen splnil očekávání některých představitelů americké průmyslové lobby, která není ochotna omezit své krátkodobé zisky a vychází z teze PO NAS POTOPA. Pověděl co chtěli ve Washingtonu slyšet, a tím přišel o kredit vzdělaného člověka. To co předvádí není ani odborná, ani politická a hlavně vůbec ne státnická diskuse k problému který existuje.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena