MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Obecní dluhy

Ivan Turnovec

Zadluženost obcí v České republice se opět poněkud zvýšila. Přibylo těch, které se dostaly do skupiny s vysokým rizikem zadluženosti. Konstatovali to 27. 6. na tiskové konferenci pánové Finger, Cikler a Pirohanič, představitelé společnosti Czech Credit Bureau (CCB). Zabývají se dlouhodobě rozborem zadluženosti, stavem hospodaření a celkovou ekonomickou situací obcí v České republice. Zadluženost obcí je chmurnou vizitkou předchozích vlád. Neexistuje totiž žádné jednoduché a bezbolestné řešení. Obce s vysokým rizikem zadluženosti, které nedokážou plnit své závazky, jsou nuceny uvažovat o prodeji svého majetku aby stabilizovaly svou finanční situaci. Týká se to především malých obcí do 500 či tisíce obyvatel. Dluhům se ale nevyhnuly ani obce větší. V pásmu vysokého rizika zadluženosti jsou i Svitavy, Litomyšl, Náměšť nad Oslavou a další. Jde přibližně o 400 českých a moravských obcí. Ostatně náš Turnov se pod vedením současné koaliční vlády nezávislých a ODS do rizikové skupiny nebezpečně blíží.

Při tom existují i obce kde ke zlepšení hospodaření došlo. Jde například o Jindřichův Hradec ten se z dluhů vymanil a řadí se k obcím bez rizika. Podobně se z dluhů vymanily i Roudnice nad Labem, Zliv na Českobudějovicku, nebo Neveklov na Benešovsku.

Celkové příjmy měst a obcí u nás loni dosahovaly téměř 476 miliard korun. Výdaje přesáhly 477 miliard. Schodek rozpočtů obcí přesahuje za rok 2006 jednu miliardu korun. Největší propad schodku má Zlínský kraj - jednu miliardu. A dále kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Středočeský a Jihomoravský. Loni si také vzaly obce bankovní úvěry a půjčky ve výši přes 47 miliard korun - nejvíce peněz si tak opatřily kraje Jihomoravský (asi 5,5 miliardy) a Středočeský (4 miliardy). á situace v Turnově je zatím nejasné, protože zadluženost není poctivě vedením radnice vyčíslena. Při velmi opatrném odhadu se jeví spodní hranice zadlužení každého z Turnováků 14 000, odpovídá zadlužení ve výši 200 milionů. Dluh bude ale patrně mnohem vyšší (V Liberci připadá na každého z obyvatel asi 22 tisíc korun), a já se obávám, že v Turnově to bude víc). Zadlužení měst a obcí ČR na jednoho obyvatele má vzestupnou tendenci. V kraji Jihomoravském je největší - téměř 14 000 korun na jednoho občana, v Libereckém kolem 9000, Plzeňském 8000 korun.

Na tiskové konferenci porovnal pan Finger stav zadluženosti obcí na jednoho obyvatele v ČR a na Slovensku. Konstatoval, že zadluženost je v českých zemích téměř dvakrát vyšší. než na Slovensku, To není pro naší minulou, ale ani tu současnou vládu, dobrá reklama, stejně jako zadlužení města Turnova není dobrou reklamou minulého ani toho současného vedení města.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena