MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Katalog Český ráj

Ivan Turnovec

V letošním roce byl vydán Sdružením Český ráj katalog cestovního ruchu Český ráj (příroda, historie, aktivní turistika). Jde o projekt ve spolupráci s programem Phare, na kterém se finančně podílely České centrály turistického ruchu měst Jablonce nad Nisou, Jičína, Mladé Boleslavi, Semil, Turnova, Okresní úřady Jablonec, Jičín, Mladá Boleslav a Semily. Z podniků pak DUV Granát Turnov. Publikace má 48 stran formátu A4, graficky je precizně zpracována a to samé platí i o obsažených barevných fotografiích. Rozčleněna je do kapitol Příroda a krajina, Po stopách historie; Kultura, dědictví a současnost, Prázdninová dobrodružství, Kouzlo venkova a Dovolená s dětmi. Doplněna je dvěmi mapami a seznamem v oblasti se nalézajících informačních středisek.

Rozsah nedovoluje zabývat se v textové části podrobnostmi. Mírně na to možná doplácí přehled Jiné přírodní zajímavosti v závěru první kapitoly. V podstatě ale nelze ani jedné z kapitol vyčítat výraznější nesrovnalosti. Snaha o co nejúplnější přiblížení turistických možností včetně reklamy specifickým profesím regionu je zřetelná a zdařilá.

Existují dokonce i jazykové mutace, jak jsem se dověděl v Informačním středisku na Náměstí Českého ráje. Celý katalog ale má jednu poměrně výraznou chybu. Dle požadavků Phare jde o publikaci, která se nesmí prodávat. To je důvodem, že se s ní návštěvníci Českého ráje asi v letošním roce neseznámí. Slouží jen k prezentaci informačních středisek a finančních sponzorů. Plánuje se prý dotisk, který unikne požadavkům Phare a Katalog pak bude prodejný. Pokud se nebude někdo snažit na této vskutku užitečné publikaci příliš profitovat, byla by (škoda že až v roce 2002) zatím nejkvalitnějším přehledem o turistických možnostech v Českém ráji.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena