MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Občan jako žadatel o informace

Jana Hamplová

Půl království a princeznu k tomu… by měl dostat občan, který hodlá uplatňovat u soudu své právo na informace. Proč? Inu proto, že jeho postavení se rovná princi z pohádky. Nevěříte?

Představte si, že chcete po své radnici, aby Vám odpověděla na jednoduchou otázku. Třeba za co jsou vypláceny úředníkům odměny. Radnice Vám dvakrát vzkáže – občane, máš smůlu, nic neřekneme! V tomto okamžiku přestává být zákon o svobodném přístupu k informacím k občanovi velkorysý. Občan totiž musí podstoupit hned tři úkoly – stejně jako ten princ z pohádky.

Prvním úkolem je najít v sobě kus odvahy a „svou“ radnici zažalovat. To možná není tak světoborné v Praze nebo v Brně, ale v malém městě to vyžaduje odvahu ne nepodobnou té, která je nutná k boji s devítihlavou saní. Druhým úkolem, který musí občan zdolat, je příslušnost krajských soudů. Ty bývají často desítky kilometrů od místa děje, a navíc už sama příslušnost (kraj!!!) běžného smrtelníka odrazuje.

Třetím úkolem je povinnost najmout si a zaplatit advokáta, protože zákon ukládá povinnost být v tomto případě zastoupen právě advokátem.

Radnice má většinou svého právníka, který řeší tyto problémy za peníze daňových poplatníků a ve své pracovní době. Když radnice prohraje, uhradí se to ze společné městské kasy a jede se dál. Zkrátka radnice má výhodu oněch devíti hlav, které jí platíme, zatímco občan jen tu svou jedinou a za svoje.

Když občan splní všechny tři úkoly, má šanci vyhrát – ty hlavy setnout, získat princeznu a půl království. Tedy pardon – požadované informace a hlavy úředníků.

Jak to však v českých poměrech bývá zvykem, je to zase jen tak napůl: Informace získá, leč hlavy nepadají… Čekají ve své radniční sluji na to, až ten odvážný vítěz půjde kolem, aby mu tu potupu vrátily – se vším ohněm a sírou.

Není lehké být v českých zemích hrdinou, a ještě hůř vítězem. Asi to bude tím, že nežijeme v pohádce.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena